Masáž – najlepšia terapia bez použitia liekov

Masáž – najlepšia terapia bez použitia liekov

Masážna terapia je liečebný prístup, ktorého popularita neustále rastie, hlavne kvôli tomu, že ponúka mnoho zdravotných benefitov, a to bez použitia invazívnych metód a medikamentov. Kedysi sa masáže považovali za alternatívny alebo okrajový prístup, dnes sú oveľa bežnejšie, ale aj dostupnejšie a vyhľadávané. Sú ľudia, ktorí si bez pravidelnej masáže už nevedia predstaviť svoj život, a to  nich zároveň robí pozitívnych, večne dobre naladených spoločníkov. Čo viac si môže človek priať v dnešnej uponáhľanej dobe, však? :D

Táto forma terapie zahŕňa praktické metódy na zlepšenie krvného obehu, zmiernenie napätia, zníženie stresu, zmiernenie úzkosti, zlepšenie spánku a podporu relaxácie v celom tele, ako aj mnoho ďalších výhod. Masáž pôsobí najmä na oblasti mäkkých tkanív tela, ktorými sú svaly, šľachy, spojivové tkanivá, atď. Ak človek pociťuje napätie a potrebuje uvoľnenie, alebo ak bol zranený a má rozsiahle poškodenie svalov a / alebo nervových tkanív, určite stojí za to zamyslieť sa nad možnosťou masážnej terapie. Pozrime sa na najvýraznejšie benefity masážnej terapie:

  1. Relaxácia:

Keď je telo napäté a pod stresom, vytvára nezdravé hladiny známeho stresového hormónu, kortizolu, ktorý môže prispievať k zvýšeniu telesnej hmotnosti, nespavosti, tráviacim problémom a bolestiam hlavy. Ukázalo sa, že masážna terapia znižuje hladiny kortizolu v tele, čo umožňuje organizmu naštartovať proces regenerácie tkanív. Navyše táto forma terapie tiež vyvoláva pretrvávajúce pocity relaxácie a zlepšuje náladu.

  1.    Zmiernenie stresu:

 Masážna terapia nielenže pomáha uľaviť od stresu, ale pravidelné masáže počas dlhšieho časového obdobia môžu zvýšiť hladinu energie v celom tele, znížiť  bolesti pohybového ústrojenstva a stimulovať každého človeka po fyzickej aj emocionálnej stránke. Pravidelné masáže môžu tiež znížiť spúšťacie faktory, ktoré sa podieľajú na nástupe pocitov úzkosti, negativity, emočného napätia a depresie.

  1. Zníženie krvného tlaku:

Je vedecky preukázateľné, že pravidelné masážne terapie znižujú krvný tlak. Niektoré dlhodobé štúdie ukázali, že dôsledný masážny program môže znížiť tak systolický (horný ukazovateľ), ako aj diastolický (dolný ukazovateľ) krvného tlaku. Nižšie hladiny krvného tlaku sú následne dobrou prevenciu a predpokladom zníženia rizika srdcového infarktu, mozgovej príhody a / alebo zlyhania obličiek, ako aj mnohých ďalších zdravotných problémov.

  1. Podpora relaxácie svalov, flexibility a stability:

Účelom masážnej terapie je zamerať sa na zdroj bolesti v tele, pomocou odstránenia napätia vo svaloch, zvýšiť flexibilitu a poskytnúť uvoľnenie postihnutým svalom, ako aj telu ako celku. Masáž tiež podporuje cirkuláciu krvi v postihnutých alebo poranených svaloch, čo zvyšuje prísun živín a kyslíka do poškodených tkanív a tým uľahčuje hojenie a regeneráciu.  Táto zvýšená aktivita na postihnutých miestach taktiež znižuje stuhnutosť a opuchy svalov a kĺbov a tiež zvyšuje flexibilitu, ktorá je nevyhnutá pre udržanie stability nášho tela a predchádzanie ďalším úrazom. Navyše táto forma terapie uvoľňuje endorfíny (hormóny šťastia), ktoré zvyšujú hladinu dopamínu a serotonínu v tele. Tieto hormóny sú pre telo prospešné po fyzickej aj emocionálnej stránke. Napríklad podporujú už spomínané hojenie, zvládanie bolesti, prinášajú pocity eufórie a pomáhajú upokojovať nervové napätie.

  1. Zlepšenie obehu krvi:

Zlepšená cirkulácia krvi v tele je súčasťou reťazovej reakcie, ktorá v tele nastáva v dôsledku pravidelných masáží. Dôvodom je, že správny obeh privádza do poškodených, stuhnutých a napnutých svalov a tkanív bohatú krvnú zásobu, ktorú potrebujú na podporu procesu hojenia. Toto je dôvod, prečo športovci na masáž nedajú dopustiť.  Technika podpory krvného obehu prebieha  prostredníctvom použitia tlaku rúk, ktorý odvádza krv z poškodených a preťažených oblastí tela. Uvoľnenie tlaku zase spôsobí, že do tkanív prúdi nová krv. Okrem toho, techniky ako krúženie, stláčanie a uvoľňovanie, krútenie či poklepávanie tiež pomáhajú rozkladať v svalových tkanivách kyselinu mliečnu, čoho  výsledkom je zlepšenie obehu lymfatických tekutín, ktorý odvádza metabolické odpadové produkty preč z vnútorných orgánov a svalov.

  1. Zlepšenie držania tela:

Veľa ľudí pociťuje bolesť chrbta, krku a svalov z rôznych príčin, pričom najčastejšou je zlé držanie tela. Chronická bolesť chrbta, ktorá je často príčinou  pracovnej neschopnosti je v skutočnosti taktiež  často dôsledok nesprávneho držania tela pri státí a / alebo sedení. Navyše, nadváha, zlé držanie tela a opakujúce sa alebo nevhodné pohyby môžu tiež prispieť k zaťaženiu chrbta a ďalších potenciálnych problémových oblastí. Výsledkom je, že táto zbytočná záťaž spôsobuje kŕče, bolesť a napäté svaly bedier, chrbta, krku či ramien. Masážna terapia môže pomôcť telu dostať znovu nadobudnúť návyky správneho držania tela, keďže masáž umožňuje telu relaxovať a uvoľniť napnuté a bolestivé svaly a dostať pohyb tela pod kontrolu.

  1. Posilnenie imunitného systému tela:

Je všeobecne známe, že jednotlivci, ktorí prežívajú vysokú úroveň stresu, sú náchylnejší k chorobám a zraneniam. Ak je stres spojený s poruchami spánku a nedostatočnou výživou, imunitný systém organizmu rýchlo zlyháva. Naša schopnosť prirodzene sa chrániť pred infekciami, patogénmi a baktériami je v takomto stave výrazne znížená.
Štúdie naznačujú, že pravidelné masáže nielen pomáhajú znižovať stres, ale môžu tiež zvyšovať cytotoxickú kapacitu imunitného systému (úroveň aktivity prirodzených „zabíjacích buniek“, čiže bielych krviniek), a zároveň zvyšujú schopnosť tela vstrebávať výživu z prijatej potravy. Masážna terapia môže byť navyše skvelým doplnkom každého cvičebného programu. Rovnako ako pravidelné cvičenie dokáže udržiavať telo jemne vyrysované, pravidelná masážna terapia môže pomôcť udržať imunitný systém silný a odolný.

Nech sa už rozhodnete pre terapiu masážami z akejkoľvek príčiny, určite neoľutujete. Stačí nájsť dobrého odborníka a odovzdať sa mu do rúk s vedomím, že úľava a zlepšenie vás čaká už na konci prvého sedenia a s postupujúcou terapiou sa každý jeden benefit ukáže na vašom celkovom stave a zdraví veľmi rýchlo.

Rezervujte si hodinu