10 naj benefitov cvičenia Pilates 

10 naj benefitov cvičenia Pilates 

Určite existuje viac než len 10 dôvodov, prečo cvičiť Pilates. Napríklad taký lepší spánok a lepší intímny život ani nie sú spomenuté v tomto zozname, ale mohli by byť. Ale prečítajte si čo v našom zozname je a posúďte sami. Je pre vás Pilates vhodný? A ak už Pilates cvičíte, zistite, či tu nájdete váš ten váš dôvod.

 

  1. Pilates posilňuje celé telo.

Na rozdiel od niektorých iných foriem cvičenia, Pilates nadmerne nezaťažuje niektoré časti tela a iné zase nezanedbáva. Hoci sa Pilates prioritne zameriava posilňovanie stredu tela (Core training), trénujeme pri ňom telo ako integrovaný celok. Cvičenie pilates podporuje silu a vyvážený vývoj svalov, ako aj flexibilitu a významne zvyšuje rozsah pohybu kĺbov. Dôraz na podporu jadra a zdravie celého tela, vrátane dýchania a nastavenia mysle, poskytuje úroveň celkovej zdatnosti, ktorú by sme ťažko hľadali pri iných typoch pohybu. To je tiež dôvod, prečo je Pilates tak populárny v rehabilitačných zariadeniach, ako aj u športovcov, ktorí prichádzajú na to, že Pilates je skvelým základom pre akýkoľvek druh športovej aktivity, ktorej sa venujú.

 

  1. Pilates je možné prispôsobiť rôznym úrovniam a potrebám telesnej zdatnosti a stavu

Či už ste senior, ktorý práve začína cvičiť, vrcholový športovec alebo ktokoľvek iný medzi tým, základy Pilates pohybov sú pre každého rovnaké. Budovanie sily zo stredu tela - jadra, so zameraním na súlad a integračný prístupu voči telu / mysli, robí cvičenie Pilates prístupné úplne všetkým typom cvičencov. S tisíckami možných cvikov a modifikácií môžu byť cvičenia Pilates prispôsobené individuálnym potrebám. Kvalifikovaný tréner vie klientovi poskytnúť mnoho informácií o tom, ako je možné upraviť cvičenia a tiež oboznámiť klientov s niektorými špecifickými tipmi o Pilates cvičení pre potreby mužov.

 

  1. Pilates vytvára silu bez zbytočného objemu

Na rozdiel od posilňovne, tu sú v hre dlhé, štíhle svaly. V Pilates nechcete budovať viditeľné svaly pre vizuálny efekt a ukazovanie. Naopak, budujete tónované svaly, ktoré dokonale fungujú v kontexte tela a organizmu ako celku a funkčných potrieb fyzickej zdatnosti človeka pri pohybe v každej jeho životnej situácii. Jedným zo spôsobov, ako Pilates zaručuje tvorbu dlhých a silných svalov, je využitie typu svalovej kontrakcie, nazývanej excentrická kontrakcia.

 

  1. Pilates zvyšuje flexibilitu

V Pilates pracujeme na bezpečnom predlžovaní a napínaní svalov a na zväčšovaní rozsahu pohybu v kĺboch. V Pilates zostavách nenájdeme toľko „nelogickej logiky“ ako napríklad v joge, avšak telo, ktoré sa dokáže natiahnuť a ohnúť tak, ako treba v hocijakej životnej situácii, je veľmi realistický cieľ.

 

  1. Pilates rozvíja silu stredu tela - jadra

Jadrom tela sú hlboké svaly chrbta, brucha a panvového dna. Toto sú svaly, na ktoré sa spoliehame, aby nám držali silný a pružný chrbát, aby nám zabezpečili dobré držanie tela a efektívne pohybové návyky. Keď je jadro silné, rám tela je podopretý. To znamená, že sa krk a plecia môžu relaxovať zvyšné svaly a kĺby majú voľnú cestu k tomu, aby plnili svoje funkcie a nemuseli byť použité na nič iné. Príjemnou vedľajším efektom je, jadrový tréning nám čoskoro vytvorí ploché brucho, po ktorom všetci túžime.

 

  1. Pilates zlepšuje držanie tela

Dobré držanie tela je odrazom vyrovnanosti a súladu, podporovaného silným jadrom tela. Je to pozícia, z ktorej sa človek môže voľne pohybovať. Počnúc základmi pohybu Pilates, cez podložky a vybavenie na cvičenia, Pilates trénuje telo, aby sa vyjadrilo silou a harmóniou. Je to vidieť na krásnom postoji ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú Pilates. Je to tiež dôvod, prečo Pilates cvičia ľudia s bolesťami chrbtice.

 

  1. Pilates dodáva energiu

Môže to znieť ako paradox, ale skutočne platí, že čím viac cvičíme, tým viac energie máme a o to viac sa nám cvičiť chce (samozrejme, do určitej miery). Pilates rozprúdi správne dýchanie a krvný obeh, stimuluje chrbticu a svaly a zaplavuje telo dobrými pocitmi, ktoré človek získa z precvičenia celého tela.

 

  1. Pilates pomáha schudnúť a nadobudnúť štíhly tónovaný vzhľad

Ak cvičíte Pilates pravidelne, vaše telo sa určite zmení. Pilates je známy tým, že buduje dlhé, silné svaly a štíhlejí vzhľad a tiež zlepšuje svalový tonus, vyrovnáva objem svalovej hmoty, podporuje krásne držanie tela a naučí vás pohybovať s ľahkosťou a pôvabom. Všetky tieto veci spôsobia, že budete vyzerať a cítiť sa veľmi fit. Ak chcete znížiť hmotnosť, vzorec na chudnutie je vždy rovnaký: spáľte viac kalórií, než príjmate. Ako fitnes metóda pre celé telo vám s tým pomôže práve Pilates. V kombinácii s aeróbnou aktivitou sa Pilates môže stať hlavným nástrojom na znižovanie hmotnosti a zmenu tvaru tela.

 

  1. Pilates zvyšuje povedomie o prepojení a harmónii tela a mysle

Joseph Pilates trval na tom, že Pilates alebo „kontrológia“, ako to nazval, sú o „úplnej koordinácii tela, mysle a ducha“. Toto je jedno z tajomstiev cvičenia Pilates: cvičíme každý pohyb s maximálnou pozornosťou. Keď takto cvičíme, telo a myseľ sa spoja, aby sme z každého pohybu vyťažili čo najväčší úžitok. Princípy Pilates - centrovanie, koncentrácia, kontrola, precíznosť, dýchanie a prúdenie - sú kľúčové koncepty, ktoré používame na integráciu tela a mysle.

 

  1. Existuje mnoho spôsobov, ako sa naučiť Pilates

Popularita Pilates po celom svete neustále rastie a výučba Pilates je v dnešnej dobe jednoduchá. Vždy je dôležité začať so živou inštruktážou v Pilates v štúdiu alebo v telocvični, najlepšie u certifikovaného inštruktora a hoci dobrý tréner vám zaručí najlepší a kompletný úžitok a účinok cvičenia, existuje tiež veľa spôsobov, ako doplniť svoje učenie a podporiť pohyb a premenu tela aj v čase, keď sa nenachádzate v štúdiu. Akonáhle si osvojíte základy, môžete trénovať aj doma, nakoľko k tomu nepotrebujete žiadne nablýskané vybavenie, len pohodlné oblečenie a podložku.

 

Ak vás čo i len jeden z benefitov Pilatesu presvedčil, začať môžete práve u nás v CKP! Rezervujete si úvodnú ukážkovú hodinu, alebo sa objednajte na konzultáciu aktuálneho stavu. Naši milí tréneri sa vám budú ochotne a s radosťou venovať. 

Tešíme sa na vás v CKP :)

Rezervujte si hodinu